Kredyt konsolidacyjny – właściwości, kiedy stosować?

Restrukturyzacja zadłużonego budżetu domowego to bardzo ciekawa kategoria, ponieważ dzięki optymalizacji właściwych narzędzi jesteś w stanie szybko przywrócić najważniejsze wskaźniki ekonomiczne do porządku i wypracować zupełnie nowe podejście do spłaty bieżących rat. Kredyt konsolidacyjny to zdecydowanie najpopularniejsza w kraju kategoria restrukturyzacji zadłużenia, ale nie zawsze dobrze rozumiana. Jakie właściwości posiada kredyt konsolidacyjny i kiedy go zastosować, aby idealnie wykorzystać cały potencjał?

W kredycie konsolidacyjnym dochodzi krótko mówiąc do ujednolicenia raty miesięcznej. Jeżeli posiadasz więcej niż jeden kredyt gotówkowy w budżecie domowym konsolidacja okazuje się najlepszym rozwiązaniem po obniżeniu dochodów miesięcznych z różnych przyczyn. Bardzo często gospodarstwa domowe nie są w stanie po prostu udźwignąć zbyt dużych rat. A konsolidacja zmienia duże raty na bardzo małe, chociaż w dłuższym terminie, za co naturalnie się dopłaca. Koszt konsolidacji nie jest jednak tragiczny, a na pewno mniejszy w porównaniu do pożyczek gotówkowych. Przy pozytywnej zdolności kredytowej wynegocjujesz bez większych problemów sporo ciekawych bonusów, głównie w postaci pieniędzy na dowolne wydatki. Wiele banków proponuje kredytobiorcom mocno uproszczone formy przenoszenia zobowiązań z innych instytucji finansowych, co jest kolejnym, znaczącym plusem. Konsolidacja kredytów w okresie niskich stóp procentowych to racjonalne podejście do restrukturyzacji budżetu domowego. Nie ma bowiem problemu, aby dokonywać stopniowych nadpłat długu, jeżeli twoja sytuacja ekonomiczna się poprawi. A tak się dzieje, właśnie ze względu na niską ratę. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczasz na odbudowę normalnej codzienności. Uzależnienie jedną, małą ratą od banku jest zazwyczaj komfortowe, nawet pod względem psychicznym i pozwala popracować nad zdolnością kredytową.

W kredycie konsolidacyjnym możesz dopasować nie tylko niskie raty przy jednoczesnym wydłużeniu okresu kredytowania. Dochodzi również opcja wysokich rat malejących i skrócenie okresu obowiązywania umowy. Taka konsolidacja to rzadkość. Występuje u kredytobiorców ze sporym dopływem gotówki. Bardzo ważna korzyść konsolidacji to spłata dowolnego zadłużenia. Niektórzy kredytobiorcy decydują się na konsolidację, bo nie podobają im się warunki współpracy z różnymi bankami, czy instytucjami. Telefony od marketingowców, zmiana warunków oprocentowania, czy współpracy na niekorzyść to elementy, które często wręcz wymuszają konsolidację w innych instytucjach.

Niskie stopy procentowe na pewno zachęcają kredytobiorców do wytypowania takiej formy restrukturyzacji. Dochodzi do tego uśrednione oprocentowanie, długoterminowy termin obowiązywania umowy, możliwość naprawy zdolności kredytowej w krótkim czasie. Już nawet przy dwóch kredytach warto rozpatrzyć konsolidację, ponieważ po prostu uzyskasz lepsze warunki spłaty i wyregulujesz budżet tylko jedną ratą. Co myślisz o właściwościach konsolidacji i czy to w ogóle rozwiązanie dopasowane do potrzeb twojego budżetu domowego?