Kredyt gotówkowy dla firmy

Kredyt gotówkowy to często jedyne wybawienie z ciężkiej sytuacji finansowej. W takowej znajdują się nie tylko osoby prywatne, ale także firmy. Czasami w małym przedsiębiorstwie ciężko utrzymać jest płynność finansową, zwłaszcza, kiedy gotówka zamrożona jest w należnościach od dłużników, przedsiębiorcy sami zaczynają zalegać, ponieważ inni zalegają im. Specjalnie na potrzeby stworzony został obrotowy kredyt gotówkowy.

Obrotowy kredyt gotówkowy

Czym jest obrotowy kredyt gotówkowy? Niczym innym, jak tylko kredytem, który służy do bieżącego finansowania zadłużenia firmy. Może być on przeznaczony częściowo na spłatę wynagrodzeń dla personelu, lub zakupu niezbędnych dla firmy urządzeń, towarów, czy spłaty bieżących faktur. Wiele małych lub średnich przedsiębiorstw bez tego typu kredytów gotówkowych nie byłoby w stanie w ogóle funkcjonować.

Kredyty takie udzielane są zazwyczaj na okres krótszy niż jeden rok. Istnieją dwie możliwości wzięcia takiego kredytu - pierwsza to na rachunku bieżącym ustalana jest wysokość kredytu, inaczej rzecz ujmując - debetu, po który możemy sięgnąć w razie potrzeby, natomiast drugą opcją jest rachunek kredytowy, w przypadku którego musimy przedstawić w banku swój biznesplan, na jaki bierzemy kredyt, zapisany jest on w umowie, należy wtedy sztywno trzymać się ustaleń zawartych w umowie. W przypadku wzięcia kredytu obrotowego na rachunku bieżącym konieczne jest posiadanie często dodatkowego konta bankowego.

W jakiej wysokości możemy zaciągnąć obrotowy kredyt gotówkowy?

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorstwa, od ustaleń z bankiem, za każdym razem sytuacja finansowa przedsiębiorstwa jest analizowana, sprawdzane jest czy generuje straty, jeśli tak to jak duże, czy zalega z płatnościami w Urzędzie Skarbowym.

Ważną kwestią jest także jak długo firma istnieje na rynku często kredyty obrotowe przyznawane są tylko firmom, które istnieją co najmniej dwanaście miesięcy, czy posiada jakieś zabezpieczenia, na przykład nieruchomości, zdarza się że posiadanie zabezpieczenia w postaci hipoteki jest konieczne, zwłaszcza jeśli przedsiębiorstwo ubiega się o wysoki kredyt, rzędu kilkuset tysięcy złotych. Tego typu kredyt na pewno jest bardzo pomocnym narzędziem, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorców. Jeżeli wykorzystany zostanie dobrze i mądrze, może być świetnym startem do rozwoju. Należy jednak pamiętać, aby sięgnąć po taki kredyt w naprawdę ciężkiej sytuacji, ponieważ będzie on bardzo dużo kosztował z racji bardzo wysokiego oprocentowania tego typu pożyczek w bankach.