Jakie szanse na kredyt mają młodzi ludzie

Dorosłe życie z pewnością nie jest łatwe i każdy młody człowiek chce rozpocząć je na tak zwanym swoim garnuszku. Pierwszym poważnym krokiem w kierunku dorosłego życia jest odnalezienie się na rynku pracy, dopiero później większość ludzi zaczyna układać swoje życie na poważnie i rozgląda się za kupnem mieszkania, bądź też własnego auta. Niestety dla młodej osoby ciężko jest wejść w ich posiadanie bez zadłużania się. I dla większości młodych ludzi jest to ciężka decyzja jednak wbrew pozorom nie jest to takie nieosiągalne jakby się mogło wydawać.

Wysokość dochodów

Pierwszym i najważniejszym krokiem który warto zrobić na początku to odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego pojawiają się problemy z przyznaniem kredytu młodym ludziom. Duże znaczenie ma przede wszystkim to, że na początku zawodowej kariery zarobki są stosunkowo niskie. Zarabiając około 2 tysięcy miesięcznie możemy raczej zapomnieć o kredycie hipotecznym. Przy takich zarobkach banki mogą udzielić kredytu w wysokości nie więcej niż 150 tysięcy złotych, a taka kwota nie będzie satysfakcjonująca dla osób mieszkających w większym mieście.

Forma zatrudnienia a kredyt

Bardzo ważną kwestią a zarazem problemem może się okazać wysokość dochodów, jednak zdecydowanie większym problemem jest forma zatrudnienia takiej młodej osoby. __ Umowa śmieciowa a zdolność kredytowa__

Większość banków udzielając kredytu preferuje umowę o pracę na czas nieokreślony. Niestety bez względu na wykształcenie o ten rodzaj zatrudnienia jest dziś naprawdę ciężko. Coraz więcej firm zatrudnia młodych pracowników na tak zwane umowy śmieciowe czyli umowę zlecenie bądź umowę o dzieło. Taka sytuacja ma miejsce z wielu powodów, ale przede wszystkim dlatego, że jest to zwyczajnie tańsze i mniej problematyczne. Coraz więcej osób pracuje jako tak zwani freelancerzy- czyli od zlecenia do zlecenia. Najczęściej są to absolwenci dziennikarstwa czy akademii sztuk pięknych które współpracują po prostu z kilkoma firmami jednocześnie. Takie osoby jeszcze kilka lat temu nawet nie miały co myśleć o kredycie. Grono tych osób powiększa się jednak wraz z upływem czasu gdyż większość banków na dzień dzisiejszy ma przygotowane oferty kredowe również dla takich osób. Działając w inny sposób mogłoby się okazać , że po prostu odpłynie zbyt duża grupa potencjalnych klientów. Osoby te są co prawda bardziej restrykcyjnie oceniane przez bank. Bank w pierwszej kolejności patrzy na wysokość dochodów. Zdolność kredytowa oceniana jest na podstawie zeznań podatkowych za ostatnie lata bądź aktualnych umów.